?

Log in

No account? Create an account

Previous Entry Share Next Entry
Павло Крат
volontariste
Павло Крат — найбільш помітний український письменник канадської діаспори ери піонерів, один із співзасновників українського відділення Соціалістичної партії Канади, поряд із Василем Головацьким та Мирославом Стечишиним. Податися за океан його змусило переслідування владою за участь у демонстраціях у боротьбі за українізацію Львівського університету. Тоді, у січні 1907 р. він очолив групу студентів, що захопила університетський корпус по вул. св. Миколая, побудувала барикади та вивісила на даху український прапор. Вдягнувши ректорську мантію, Крат почав різати портрети самих ректорів. Отож, після короткотривалого перебування у тюрмі, він емігрує.

У Канаді він, будучи членом СПК (з якої згодом постала Федерація українських соціал-демократів, потім названа Українською соціал-демократичною партією в Канаді), стає редактором газети «Червоний прапор», перший випуск якої вийшов 15 листопада 1907 р. Першою книгою стала збірка віршів «Соціалістичні пісні», підписана псевдонімом П.Терленко. Серед іншого у ній містився перший український переклад «Інтернаціоналу». У 1912 р. з’являється коротке оповідання «Візита "Червоної дружини". Образ з революційних розрухів на Полтавщині в літі 1906 року», затим — «Коли легше буде?», у 1914 р. — збірка поезій «За землю і волю».

З 1916 р., під впливом звісток про жахи війни, він відходить від соціалізму, навертається до релігії і перетворюється на затятого клерикала. Наступні його праці мають такі назви: «Із Христом повоскресаймо», «Дослідження Бога» тощо.http://www.personal-plus.net/216/1954.html
http://www.jrank.org/literature/pages/8826/Ukrainian-Canadian-literature.html
http://www.nbuv.gov.ua/Portal/Soc_Gum/Nznuoa/ist/2007_9.pdf (стор. 267-274)
Теги: ,